niedziela, 3 lipca 2011

Świat toruńskiego piernika

Szanowni Państwo,
w imieniu Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie Lecha Karwowskiego ma zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę „Świat toruńskiego piernika”, której wernisaż odbędzie się 12 lipca 2011 roku, o godzinie 12.00, w Gmach Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie, Wały Chrobrego 3.

„Świat toruńskiego piernika” – to wystawa interaktywna, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie od 12 lipca do 18 września 2011 roku, której celem jest zapoznanie z rzemiosłem piernikarskim oraz fenomenem wypieku toruńskiego smakołyku. Toruńskie pierniki – specjał kulinarny i słynny wypiek toruński, wyrabiany przez toruńskich piekarzy od prawie 700 lat. Rozsławiły oraz sławią miasto Toruń w całej Polsce i w Europie. Wystawa zaaranżowana jest formie średniowiecznej kogi, która stanowiła podstawowy typ statku Hanzy.

W uzupełnieniu ekspozycji znajduje się stanowisko dawnego sklepu i piec do wypieku pierników. W trakcie zwiedzania wystawy uczestnik otrzyma odpowiedź na pytania: Skąd pochodzi słowo piernik? Jak przed wiekami pieczono ciasto? Co to jest kolendra, kardamon, cynamon? Jak wyglądały formy piernikowe? Kto produkował toruńskie smakołyki?

Wystawie będą towarzyszyły warsztaty edukacyjne, w trakcie których będzie można samemu wyrobić ciasto, dodając do niego odpowiednie przyprawy, wybrać ozdobne formy i nadzorować pieczenie, słuchając jednocześnie legend.

Z wyrazami szacunku
Krystyna Milewska
Kierownik Działu Edukacji
Muzeum Narodowego w Szczecinie